Czwartek, 25 kwietnia 2024

Czy ładowarka indukcyjna działa na każdy telefon?

21 lutego 2023

Ładowanie bezprzewodowe jest już standardem w nowych smartfonach. Ładowarki indukcyjne stają się popularnym wyborem dla użytkowników, którzy cenią sobie wygodę. A co jeśli nasz smartfon nie jest najnowszą wersją flagowca Apple lub Samsunga? Jak sprawdzić, czy mój telefon jest kompatybilny z ładowaniem indukcyjnym?

Co to jest ładowanie indukcyjne? Jak to działa?

Ładowanie indukcyjne znane jest również pod nazwą wireless charging. Jest to bezprzewodowe ładowanie urządzeń (zazwyczaj telefonów), bez konieczności stosowania przewodów. Umożliwia to zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Ładowarka indukcyjna wyposażona jest w specjalny kabel, który tworzy cewkę transmisyjną. Pod wpływem działającego na nią prądu zmiennego powstaje pole elektromagnetyczne. Jeśli telefon posiada cewkę odbiorczą, pole elektromagnetyczne będzie indukowało prąd. Bateria urządzenia jest zasilana tym prądem. Wielu użytkowników smartfonów pyta, czy ładowarka indukcyjna jest kompatybilna ze wszystkimi telefonami. Ładowanie bezprzewodowe aktywuje się automatycznie po umieszczeniu telefonu na ładowarce. Jeśli telefon nie reaguje na ładowanie bezprzewodowe, istnieją trzy możliwe przyczyny: ładowarka nie jest zgodna ze standardem, telefon nie obsługuje ładowania bezprzewodowego lub obudowa jest zbyt gruba.

Jak sprawdzić, czy mój telefon obsługuje ładowanie indukcyjne?

Jest jedna rzecz, którą musisz wiedzieć sprawdzając, czy Twój telefon ma ładowanie indukcyjne. Istnieją trzy opcje przewodowego ładowania smartfonów: starsze micro USB, standard USB-C w nowszych smartfonach i Lightning w iPhone'ach. Qi to standard dla technologii indukcyjnej. Nie musimy się martwić o kompatybilność konkretnej ładowarki z naszymi telefonami. Wystarczy, że sprawdzimy, czy unikalna technologia jest kompatybilna z naszym telefonem. Wireless Power Consortium, do którego należą takie marki jak Apple, Samsung, Nokia i LG, stworzyło system w 2008 roku. Pierwsze ładowarki, które wykorzystywały tę technologię, pojawiły się w 2010 roku. Qi, co w języku chińskim oznacza przepływ energii, to nazwa systemu.

Jak działa ładowanie indukcyjne

Jeśli posiadamy ładowarkę indukcyjną, wystarczy położyć telefon na panelu, a proces ładowania rozpocznie się automatycznie. Nie musimy potwierdzać smartfonem, a nawet nie musimy klikać. Procenty powinny zacząć rosnąć na telefonie natychmiast. Jeśli telefon nie sygnalizuje rozpoczęcia procesu ładowania, może to świadczyć o tym, że dany model nie jest wyposażony w cewkę Qi. Dotyczy to wszystkich innych urządzeń, takich jak tablety czy etui na słuchawki bezprzewodowe. Te urządzenia również korzystają ze standardów Qi. Łatwo sprawdzić, czy telefon może być ładowany indukcyjnie, wyszukując w Google numer modelu. Na przykład "Iphon 11 specyfikacja". Dzięki temu prawdopodobnie otrzymamy pełną listę informacji o urządzeniu. Większość nowych smartfonów posiada funkcję ładowania indukcyjnego. Jeśli Twój model nie jest zbyt stary, być może również posiada taką opcję.