Sobota, 15 czerwca 2024

Czy można ładować iPhone inną ładowarką niż oryginalna?

14 lutego 2023

Zasilacze i ładowarki to gorący temat dla iPhone'ów, iPadów i MacBooków. Istnieją tysiące zasilaczy innych firm, które można stosować w miejsce oryginalnego zasilacza. Nadążanie za wszystkimi różnymi standardami, technologiami i mocami może być trudne. Nie jest to tak skomplikowane i trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Ładowarka do iPhone'a

Apple od zeszłego roku przestało dołączać ładowarkę do pudełka z nowymi iPhone'ami. Obecnie konieczny jest jej osobny zakup. Możemy też wybrać któryś z dostępnych zamienników oryginalnego zasilacza. Mimo wątpliwej jakości, są one atrakcyjne ze względu na niską cenę. Czy warto wydać na to pieniądze?

Apple jeszcze niedawno dołączało 5-watową ładowarkę do każdego pudełka z iPhonem. Postęp technologiczny sprawił jednak, że ładowanie z taką mocą stało się niemożliwe.

Zwłaszcza, że inne smartfony mają technologię szybkiego ładowania. Apple postanowiło dołączyć do pudełek 18-watowy zasilacz. To znacznie przyspieszyło proces ładowania. Ładowarka jednak nie znajdzie się w pudełku, o czym już wspominaliśmy.

Oryginalne zasilacze Apple z kablem USB dostępne są w cenach: 18 W, 20 W, 29 W. 30 W. 61 W. 87 W. 96 W.

Uniwersalna ładowarka - Czy mogę ładować iPhone'a za pomocą zasilacza?

Nowe ładowarki Apple są wyposażone w port USB C i korzystają z technologii Power Delivery (PD). Standard ten umożliwia ładowanie urządzeń o różnym napięciu i zapotrzebowaniu na prąd.

Jego działanie polega na dostosowaniu napięcia i natężenia ładowarki, gdy jest ona podłączona do komputera lub telefonu. Po pewnym czasie może bezpiecznie rozpocząć ładowanie.

Oznacza to, że do ładowania iPhone'a można użyć oryginalnej ładowarki z możliwością Power Delivery. Zasilacz sam dostosuje parametry, aby naładować urządzenia. Apple potwierdziło to na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Co jeśli mam ładowarkę od firmy trzeciej?

Czasami nie ma dostępnego zasilacza od Apple i musimy uciekać się do ładowarki innej firmy. Apple zaleca 22 W dla najnowszych iPhone'ów.

Bezpiecznie jest używać, jeśli podobne wartości znajdują się na waszym zamienniku.

Starsze ładowarki mogą nie podawać wartości w watach. Mamy tylko dane wyjściowe, czyli dane dotyczące amperażu (A) i napięcia (V) dla starszych ładowarek. Te dwie wartości należy pomnożyć razem, aby uzyskać wartość w watach (W).

Z osobistego doświadczenia wiemy, że oryginalne akcesoria są warte inwestycji. Nawet jeśli ładowarka jest wysokiej jakości, może spowodować spowolnienie pracy akumulatora.