Piątek, 19 kwietnia 2024

Parametry ładowarki – jak dobrać ładowarkę do telefonu?

14 lutego 2023

Jest łatwa w użyciu i stanowi niezastąpione akcesorium. Używa się jej niemal każdego dnia. Najprawdopodobniej masz w swoim domu co najwyżej jedną z nich. Co to jest? Jest to ładowarka. Ładowarka do telefonu, tabletu, smartwatcha, czytnika i innych urządzeń. Poznaj parametry i nowoczesne technologie szybkiego ładowania, a także rozwiązania przydatne w podróży.

Wyróżniamy trzy rodzaje ładowarek: sieciową, samochodową i indukcyjną.

Ładowarka sieciowa to akcesorium, które ładuje urządzenia bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. Może być używana w domu, pracy i w transporcie publicznym - wszędzie tam, gdzie masz gniazdko. Te adaptery zasilania mają oddzielne połączenia kablowe i są zwykle dołączone do pudełka z nowym urządzeniem mobilnym. Kabel ten pozwala na ładowanie urządzenia za pomocą portu USB w laptopie lub komputerze.

Ładowarki samochodowe to akcesoria, które ładują urządzenia za pomocą gniazda zapalniczki samochodowej. Adapter może ładować telefon komórkowy za pomocą kabla przez wejście USB lub USB-C. Taki kabel jest zazwyczaj dołączony do nowego sprzętu. Można jednak również zakupić go osobno.

Ładowarka będzie dostarczać prąd tylko wtedy, gdy kluczyk jest włożony do stacyjki. Gdy urządzenie jest podłączone do ładowarki, obwód jest zamknięty. Zapalniczka pobiera prąd. Kabel można pozostawić podłączony tak, aby pobierana była niewielka ilość prądu. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy kluczyk jest w stacyjce, a zapalniczka jest włączona.

Ładowanie indukcyjne to nowoczesne rozwiązanie w zakresie ładowania bezprzewodowego. W skład akcesorium wchodzi kabel zasilający oraz podkładka. Ta stacja bazowa jest wyposażona w cewkę elektromagnetyczną (zwaną również cewką nadawczą lub transmisyjną). Aby naładować baterię, wystarczy podłączyć ładowarkę indukcyjną do gniazdka. Ładowanie zatrzyma się po podniesieniu urządzenia mobilnego.

Ładowanie indukcyjne może być używane tylko z kompatybilnym smartfonem. Musi on posiadać cewkę indukcyjną (odbiorczą) oraz obudowę, która nie uszkadza procesu przekazywania energii. Tył smartfona będzie wykonany ze szkła lub połączenia szkła i plastiku. Metalowa obudowa uniemożliwia indukcję. Wynika to z rozwoju funkcji ładowania bezprzewodowego i wsparcia dla łączności 5G. Tylko wybrane modele są zdolne do bezprzewodowego ładowania i tylko one spełniają ten wymóg. Informacje te można znaleźć w specyfikacji.

Parametry ładowarki

Pierwotnie każdy producent telefonów stosował tylko jedno rozwiązanie dla swojego urządzenia. W celu zmniejszenia ilości elektronicznych śmieci producenci zgodzili się na ujednolicenie swoich produktów do standardu micro USB. Ujednolicony standard oznacza, że ładowarka do jednego smartfona może być używana do ładowania wszystkich innych modeli i urządzeń smartfonów, w tym czytników e-booków i aparatów fotograficznych.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na parametry ładowarki. Na przykład na napięcie ładowania wyrażone w woltach (V) i prąd wyrażony w amperach(A). Parametry oryginalnej ładowarki są zwykle tak dobrane, aby zapewnić bezpieczne i efektywne uzupełnianie energii w urządzeniu. Ładowarka z podobnym złączem micro USB lub USB C nie gwarantuje, że bezpiecznie naładuje telefon, e-czytnik czy inne urządzenie. Ważne jest, aby napięcie i natężenie prądu były zgodne z wymaganiami urządzenia. Nawet jeśli nowsze urządzenia mają zabezpieczenia przed przeładowaniem, zbyt wysokie napięcie może spowodować uszkodzenie baterii lub obwodu zasilania.

Jaki jest czas ładowania dla różnych urządzeń?

Każda ładowarka ma inne napięcie i amperaż, które określają moc ładowania (np. 2 A x 5V = 10 W, co powoduje krótszy lub dłuższy czas ładowania urządzeń. Zależy to od urządzenia ładującego. Ważne jest, aby znać standard ładowania.

Trzeba też wybrać odpowiedni kabel. Powinien być w stanie przepuścić większy prąd i nie ograniczać mocy ładowania. Wszystko zależy od rodzaju ładowarki, jaką wybierzemy - czy będzie to ładowarka samochodowa, sieciowa, czy indukcyjna. Kabel można również podłączyć do złącza USB w laptopie. Kolejną zmienną jest pojemność baterii ładowanego urządzenia. Trudno przewidzieć, jak długo potrwa ładowanie.

Obecnie większość smartfonów obsługuje standardy szybkiego ładowania. Czas ładowania będzie się różnił w zależności od tego, jak wysoka jest moc. Może to potrwać w dowolnym miejscu od dwóch godzin do kilku minut. Im szybszy czas ładowania, tym wyższa moc. Smartfony z zastrzeżonymi standardami ładowania, takie jak OnePlus z Warp Charge 65 watów lub Xiaomi z HyperCharge 120 watów ładują się najszybciej. W tych przypadkach wymagane są oryginalne ładowarki.

Istnieją jeszcze dwa uniwersalne standardy, które można znaleźć w wielu urządzeniach: Quick Charge i Power Delivery. Chociaż ładowarki z QC lub PD są kompatybilne z wieloma urządzeniami, jak wyjaśnimy w dalszej części tego przewodnika, ważne jest, aby pamiętać, że ładują one tylko urządzenia kompatybilne.

Jeśli podłączysz wiele urządzeń do ładowarki wieloportowej, czasy ładowania mogą się różnić. Maksymalna moc, którą mogą zaoferować, jest często rozłożona na kilka portów, co powoduje wolniejsze ładowanie każdego podłączonego urządzenia. Tylko kilka modeli może ładować się na własnych obwodach.

Ładowarki indukcyjne będą jednak zapewniać wolniejszą moc, ponieważ oferują mniejszą moc niż standardy szybkiego ładowania przez przewód.

Jak wybrać ładowarkę do ładowania telefonu lub innych urządzeń mobilnych?

Bezpieczne szybkie ładowanie wymaga, aby telefon i ładowarka obsługiwały ten sam standard. Jeśli Twój smartfon obsługuje zastrzeżone technologie, takie jak Warp Charge lub Dart Charge, najszybsze ładowanie będzie możliwe tylko przy użyciu oryginalnych ładowarek. Dla urządzeń obsługujących Quick Charge lub Power Delivery dostępna jest uniwersalna ładowarka. Zwróć uwagę na moc ładowania, która nie powinna być niższa niż moc dostarczana przez Twoje urządzenie.

Dzięki dużym zakresom napięć i regulacji parametrów, zasilacze z QC lub PD bezpiecznie zasilą wszystkie telefony komórkowe. Można nimi ładować smartfony i laptopy (w przypadku ładowarek obsługujących Quick Charge 5 i Power Delivery), a także małe urządzenia mobilne, takie jak smartwatche, przenośne głośniki lub słuchawki bezprzewodowe, eReadery i czytniki e-booków. Warto zapoznać się z instrukcją obsługi danego urządzenia, aby potwierdzić wymagania dotyczące ładowania. Można je zasilać standardowymi ładowarkami, których napięcie wynosi 5V lub tymi o zmiennym zakresie (np. 5V - 20V), o ile są one kompatybilne z danym urządzeniem.

Wyższe napięcie niż zaleca producent może spowodować uszkodzenie zasilacza. Nie mówimy tu o dużych różnicach napięcia, jak w przypadku ładowania małych urządzeń mobilnych ładowarką, która ma stałe napięcie 12V. Należy zachować ostrożność i zwrócić uwagę na parametry ładowania oraz ładowane urządzenia. Wyższe natężenie prądu nie jest problemem, ponieważ nowoczesne urządzenia pobierają tylko tyle prądu, ile potrzebują. Prąd ładowania będzie dostosowany do możliwości urządzenia.

Warto też zwrócić uwagę na wybrany kabel. Potrzebujesz złącza, które jest mocne i zgodne ze standardem USB 3.1. Tak, aby maksymalny obsługiwany amperaż nie był zbyt niski i NIE ograniczał szybkiego ładowania.

Należy pamiętać, że moc ładowania podana w specyfikacji ładowarki to tylko wartość w idealnych warunkach. W rzeczywistości wydajność będzie oscylowała w granicach 80-90% mocy. Nawet odpowiednio zwymiarowany kabel może powodować mniejsze lub większe straty ze względu na opór wewnętrzny (rezystancję), wydzielane ciepło.