Sobota, 15 czerwca 2024

Telefon z szybkim ładowaniem – jaka ładowarka do szybkiego ładowania?

19 stycznia 2023

Smartfony to najważniejsze urządzenia, jakie posiadamy w dzisiejszych czasach. To nasz główny punkt kontaktu ze światem zewnętrznym. Mogą służyć do konsumpcji treści, pracy nad nimi, a nawet do grania w gry. Mogą być wykorzystywane niemal do wszystkiego. Ich wadą jest czas pracy na baterii. Pomocna jest szybka ładowarka. Jak wybrać tę właściwą?

Smartfony w ciągu ostatnich kilku lat poczyniły ogromne postępy. Wszyscy możemy się zgodzić, że smartfony są dziś lepsze i bardziej funkcjonalne. Mimo wszystkich ulepszeń wprowadzonych przez producentów, bateria nadal jest największą zaletą tzw. smartfona. Większość modeli wymaga wieczornego ładowania, aby zapewnić sobie kilkugodzinną pracę nawet po intensywnym użytkowaniu. Choć niektóre modele są pod tym względem lepsze od innych, nie zagwarantują długotrwałej pracy bez ładowarki.

Producenci obiecują rewolucję w dziedzinie baterii, ale na nią trzeba jeszcze poczekać. Szybkie ładowanie jest w tej chwili najlepszym rozwiązaniem. Techniki te pozwalają w ciągu kilku minut naładować baterię w zakresie od 0 do 100 procent. Niezbędna do tego jest odpowiednia ładowarka. Jak wybrać odpowiednią ładowarkę?

Jak wybrać szybką ładowarkę do ładowania smartfona?

Wybierając szybką ładowarkę do ładowania smartfona, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, sprawdź, czy Twój telefon obsługuje technologię szybkiego ładowania. Tego typu technologia jest dziś dostępna w wielu tańszych modelach, ale nie ma gwarancji, że Twój telefon ją posiada. Taką informację znajdziesz w specyfikacji producenta. Znajdziesz tam również informacje o maksymalnej mocy ładowania, jaką obsługuje dany telefon.

Teraz nadszedł czas, abyś dowiedział się, czy Twój telefon obsługuje szybkie ładowanie. Dla telefonów z systemem Android dostępnych jest wiele różnych systemów ładowania. Niestety, nie są one kompatybilne. Najpopularniejszy jest Quick Charge, który został opracowany przez firmę Qualcomm. Znajduje się ono we wszystkich nowoczesnych smartfonach. Wadą tej techniki jest nagrzewanie się telefonu podczas ładowania.

Niektórzy producenci decydują się na autorskie rozwiązania, takie jak Dash Charging firmy OnePlus, SuperCharge w wybranych urządzeniach Huawei, VOOC firmy Oppo czy Pump Express, które zostały opracowane przez firmę MediaTek. Tak więc Quick Charge przyspiesza szybkość ładowania poprzez zwiększenie napięcia, natomiast Super Charge, VOOC i Dash Charge wymagają wyższego natężenia prądu. Metody ładowania Oppo, Huawei i OnePlus mogą być stosowane razem z wielu powodów. Nie nagrzewają tak bardzo telefonów, ale wymagają mocniejszych kabli USB i nagrzewają ładowarkę. Nie ma idealnego rozwiązania.

Pump Charge omija jednak kontroler i dostarcza energię bezpośrednio do baterii. Ten wariant praktycznie nie występuje na rynku. Smartfony z tą opcją można wyszukać za pomocą świeczki.

Czym jest standard Power Delivery i co oznacza?

Warto wspomnieć o standardzie Power Delivery, który został stworzony przez organizację USB IF. Jest to osobna linia, która służy do komunikacji pomiędzy ładowarką smartfona a telefonem. Nie jest przez nią przesyłany prąd. Quick Charge w wersji 4.0 jest kompatybilny z Power Delivery. Power Delivery może ładować prądem o mocy do 100 W. Rozwiązanie to może być stosowane w smartfonach, a także wielu innych urządzeniach, jak np. konsola Nintendo Switch. Korzyść z używania innej ładowarki do różnych urządzeń jest ogromna. Urządzenia te komunikują się z ładowarką i wiedzą, jaki prąd powinny wysyłać.

Typ złącza USB to ostatnia kwestia. Wszystkie modele Androida mają dziś port USB-C. Jednak starsze urządzenia mogą nadal korzystać z micro-USB. Może się to wydawać oczywiste, ale należy pamiętać, że nawet to, co oczywiste, może być problemem.

Zalecane szybkie ładowarki

Ładowarki marki Baseus są polecane do ładowania Quick Charge 4.0. Wśród tych modeli są warianty, które można ładować w samochodzie, czy przez Xiaomi. Jest też wiele innych modeli, które obsługują Quick Charge 3.0. Można też postawić na modele Baseus, Ugreen i Aukey od Green Cell. Wiele z nich można używać także z Power Delivery.

Mniej opcji jest jeśli chodzi o VOOC (Dash Charge), oraz Super Charge. W większości przypadków trzeba będzie wybrać producenta, takiego jak Oppo, OnePlus czy Huawei. Warto też upewnić się, że szybka ładowarka jest dołączona do telefonu. Producenci coraz częściej z nich rezygnują.

Kilka słów na zakończenie

Widać, że ładowarki do szybkiego ładowania są bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. Ważne jest, aby zweryfikować, czy wybrana przez Ciebie ładowarka będzie współpracować z Twoim telefonem.